10 wyjątkowych miejsc na spacer (z dziećmi) w Skåne
Mimo wielu restrykcji i ograniczeń, rok 2020 był dla nas przed wszystkim czasem poznawania naszej najbliższej okolicy i całego Skåne. Okazało się, że o istnieniu wielu pięknych miejscach nie mieliśmy wcześniej pojęcia, a niektóre były dla nas niedostępne, jako, że zawsze mieliśmy przy sobie wózek dla dzieci. Na pewno jeszcze sporo perełek zostało nam do odkrycia, ale już teraz chciałbym przedstawić Wam 10 miejsc, gdzie warto udać się w Skåne na spacer.
- Park Narodowy Söderåsen
To największy i najmłodszy PN w Skåne. Główna część parku skupia się wokół doliny rzeki Skäran i jeziorka Skäralid. Tam też znajduje się główne wejście do Parku, restauracja oraz bardzo fajny naturalny plac zabaw. Jeżeli mamy ze sobą wózek dla dzieci, to możemy przespacerować się trasą wokół jeziorka, która jest utwardzona. Jeżeli mamy ze sobą chętnych do poznawania natury piechurów, to polecamy 4 km żółtą trasę prowadzącą na punk widokowy Kopparhatten. Dla chętnych oczywiście, jest masa innych dłuższych tras, ale to już wycieczki na cały dzień. Alternatywą do Skäralid, jest zaparkowanie w Röstånga i wybranie jednej z tras zaczynających się w tym punkcie, np szlak fioletowy, który prowadzi nas nad jeziorko Odensjön. Wg mnie park jest najpiękniejszy jesienią kiedy liście zmieniają barwę na żółto-pomarańczową i cały las mieni się w wielu kolorach.
2. Park Narodowy Stenhuvud
To bez wątpienia nasz ulubiony PN w Skåne. Park jest pięknie położony na wschodnim wybrzeżu w regionie Österlen. Nazwa Parku pochodzi od trzech wzniesień nazwanych Kamiennymi Głowami (Stenhuvud), z czego najwyższa, Północna Głowa ma wysokość 97 m npm i rozciąga się z niej piękny widok na zatokę Hanöbukten. Największą zaletą Parku jest to, że na niewielkim obszarze możemy zobaczyć bardzo różnorodny krajobraz: suche i mokre łąki, las bukowy, las iglasty, dramatyczne kamieniste wybrzeże oraz piękną piaszczystą plażę. Najdłuższy żółty szlak, zwany Hällevikslingan, ma zaledwie 4,2 km, ale niech nie zwiedzie was jego długość, bo szlak ten nie należny do najłatwiejszych. Dla osób o ograniczonej mobilności przygotowano 2 krótkie szlaki. Jeden przy głównym wejściu do parku, a drugi od północy przy arboretum. My odwiedziliśmy ostatnio park wiosną, kiedy zieleń budziła się do życia, a las był pełny kwitnących zawilców. Po więcej informacji zajrzyjcie TU.
3. Skrylle
To rezerwat przyrody idealny dla wszystkich fanów przyrody i aktywnego wypoczynku. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Jest wiele tras oświetlonych i utwardzonych, ale jest też kilka szlaków naturalnych, czyli takich jakie lubimy najbardziej. Przy parkingu jest siłownia, sauna, Centrum Informacji Naturum, restauracja i plac zabaw. Idąc dalej wgłąb lasu trafimy na fantastyczny naturalny plac zabaw z obowiązkową tyrolką. Na terenie rezerwatu jest wiele miejsc do grillowania oraz schronienia, w których można przenocować. W zeszłym roku byliśmy w Skrylle aż 3 razy i za każdym razem wybieraliśmy inną ścieżkę. Najbardziej podobały się mam Ulastigen, która początkowo prowadzi nas przez las bukowy, następnie graniczy z placem zabaw, dalej przez wzgórza Skrölle (pastwiska dla owiec), przez magiczne lasy świerkowe z porośniętymi mchem kamieniami, algami i skalistymi polami z lasem sosnowym oraz Myrstigen (ścieżkę mrówkową), która prowadzi wzdłuż jeziorka Skrylle, stawów Boijens oraz na szczyt Måkullsbacken, z którego rozciąga się piękny widok. Więcej szczegółów TU.
4. Fulltofta
Fulltofta to niewielka miejscowość położona w gminie Hörby, ok 45 min drogi z Malmö. Właśnie tam, wśród bukowych i iglastych lasów, w pobliżu starych wiatraków i naturalnych źródełek, zostały utworzone tereny rekreacyjne z kilkunastoma wyznaczonymi ścieżkami, miejscami piknikowymi oraz bardzo ciekawym Naturcentrum. Tu również znajdziemy wiele ścieżek o różnej długości i trudności. Szczególnie warty polecenia jest króciutki szlak zwany Ravinslinagan. Dlaczego? Bo idąc nim natkniemy się na ule i tablice informacyjne o pszczołach i produkcji miodu, chwilę później wejdziemy na kładki zbudowane pomiędzy drzewami 8 m nad ziemią („trädpromenad”, czyli spacer w drzewach). Dalej natrafimy na Sagostubben, czyli bardzo specjalną budowlę, (magiczny zamek, chatkę), gdzie dzieci na pewno będą chciały się pobawić dłuższą chwilę. Kolejnym punktem na trasie jest Ogród Brinkesholms, gdzie oprócz drzew owocowych i ogródka warzywnego, możemy zabłądzić w labiryncie z bambusa. Zanim wrócimy do Naturcentrum, zaliczymy jeszcze po drodze wielką pajęczynę i huśtawkę na drzewie. Brzmi jak świetna zabawa dla dzieci? Nasze były zachwycone! O naszej wycieczce do Fulltofta poczytacie TU.
5. Kullaberg
Kullaberg to nazwa grzbietu górskiego oraz Rezerwatu Przyrody leżącego na półwyspie Kullen w północno-zachodniej Skanii. Na północnym zachodzie opada dramatycznie do morza nad cieśniną Sund, a na południowym wschodzie kończy się w okolicach miejscowości Arild. Kullaberg ma długość ok 8 km, a najwyższy punkt Håkull ma 187,5 m npm. Wzdłuż całego rezerwatu wyznaczono kilka tras o długości kilkunastu km, zwanych Kullaleden. Na końcu półwyspu stoją 2 latarnie morskie, z czego jedną możemy zwiedzać. Leży ona bardzo blisko dużego parkingu oraz zaraz obok Centrum Informacji Naturum. Na półwyspie znajduje się też ponad 20 jaskiń (np Lahibiagrottan lub Silvergrottan), które są dostępne jedynie z poziomu morza. Wszystkie są łatwo dostępne jeżeli mamy łódkę, a jeżeli chcemy do nich dojść z lądu, to wymaga to niełatwego zejścia w dół po skalistym wybrzeżu. Spacer po Kullaberg to już trochę bardziej wymagającą wycieczką, bo trasy prowadzą po wąskich skalistych ścieżkach, przez łąki i pastwiska. Ale widoki są piękne! Można też zawsze zdecydować się tylko na krótki spacer do latarni morskiej i zorganizować sobie piknik niedaleko parkingu. O tym co jeszcze można zobaczyć w okolicy i gdzie zjeść pyszny obiad poczytacie TU.
6. Wzgórza Brösarp
Brösarp to jedno z najpiękniejszych miejsc w Skåne jakie udało się nam zobaczyć w zeszłym roku. W promieniu zaledwie 10 km mamy 14 rezerwatów przyrody, które różnią się między sobą zarówno roślinnością jak i ukształtowaniem terenu. Występują tam wrzosowiska, plaże, falujące wzgórza z pięknymi widokami, magiczne lasy pełne grzybów i jagód, łąki, pastwiska, wodospady… My na nasz spacer wybraliśmy szlak niebieski zaczynający się przy Glimmebodagården i prowadzący przez Wzgórza Północne. Szlak okazał się hitem dla dzieci, bo na trasie spotkaliśmy kilka stad koni i mogliśmy je nawet pogłaskać. Trasa jednak nie nadaje się dla wózków lub osób o ograniczonej mobilności. Po drodze nie ma też żadnej infrastruktury, nawet stolików piknikowych. Ale po spacerze na wzgórzach, warto udać się dalej do wodospadu Hallamölla i na obiad do Brösarp Gästis, a szczegóły TU.
7. Hovdala
Obszar naturalny Hovdala leży nad jeziorem Finja, niedaleko Hässleholm. Na terenach dookoła jeziora, które jest całkiem spore, wyznaczono wiele dłuższych i krótszych szlaków m.in. Hovdalaleden o długości 57 km oraz Finjasjöleden o długości 20 km. Oczywiście są też krótsze szlaki i bardzo dużo ścieżek prowadzących między polami, którymi sami możemy sobie wyznaczyć trasę o takiej długości, jak nam pasuje. Na obszarze Hovdala znajdziemy m.in. zabytki z okresu kamienia łupanego, wieże do obserwowania ptaków, szlaki zarówno piesze jak i rowerowe oraz konne. Jest też zamek Hovdala, piaszczyste plaże na jeziorem i warta odwiedzin kawiarnia Trädhus, czyli Domek w Drzewach. O tym i innych atrakcjach w okolicy poczytacie TU.
8. Svaneholm
To propozycja na krótszy spacer bliżej Malmö. Svaneholm to nazwa zarówno jeziora jak i zamku położonego u jego brzegów. Zamek możemy oczywiście zwiedzić, a dookoła jeziora wyznaczono 2 trasy spacerowe. Krótsza z nich jest w całości dostępna dla osób z wózkami, a gęste poszycie lasu chroni idealnie przed wiatrem i deszczem. Nam najbardziej podobały się fragmenty trasy prowadzące przez podmokły las olszynowy, gdzie ścieżka zbudowana jest na kładkach nad mokradłami, z których wyrastają drzewa. Zupełnie jak lasy namorzynowe!
9. Hallands Väderö
Czyli niezamieszkana wyspa na północnym zachodzie Skåne, to nasze największe odkrycie 2020. Wcześniej nawet nie wiedzieliśmy, że taka wyspa istnieje. Wyspa charakteryzuje się łagodnym klimatem (to podobno jedno z najcieplejszych miejsc w Szwecji) oraz różnorodnym krajobrazem. Na terenie wyspy wyznaczono kilka szlaków. Szlak czerwony jest szeroki i wygodny do pokonania np z wózkiem dziecięcym (nim poruszają się też quady, które są jedynym środkiem transportu na wyspie). Szlaki niebieskie i czarne są wąskimi ścieżkami prowadzącymi przez las po kamieniach bądź kładkach. Pamiętajmy jednak, że to naprawdę malutka wyspa. Z portu do latarni morskiej leżącej na północy wyspy to jedynie 1,5 km, a do malutkiego muzeum leżącego na południu 1,9 km. Jedyną infrastrukturą na wyspie jest kiosk z lodami i hot dogami zaraz przy porcie Sandhamn, gdzie dopływa większość statków z Torekov. Jeżeli jesteście ciekawi jak dostać się na wyspę oraz co najbardziej się nam spodobało, zajrzyjcie TU.
10. Måkläppen
To już ostatnia nasza propozycja. Inna od wszystkich, bo dostępna tylko przez 3 miesiące w roku od listopada do końca stycznia. Måkläppen, to Rezerwat Przyrody położony na półwyspie Falsterbo, w południowo-zachodnim Skåne. Jest to, z kilku powodów, bardzo specjalne miejsce. Przede wszystkim rezerwat jest domem fok, które mogą tam spokojnie odpoczywać oraz się rozmnażać. Młode foki szarej przychodzą na świat w marcu, a foki pospolitej pod koniec czerwca. Måkläppen jest również miejscem odpoczynku wielu ptaków wędrownych, takich jak kaczki i gęsi, które zatrzymują się tam zanim ruszą dalej na południe. I właśnie ze względu na foki, warto zimą wybrać się na spacer do Måkläppen. Nie jest to co prawda łatwy i krótki spacer, bo z parkingu do końca półwyspu, gdzie zazwyczaj wylegują się foki, to 4 km. Trasa w większości prowadzi po piasku i na pewno nie nadaje się dla wózków. Więcej informacji o Rezerwacie znajdziecie TU.
Pięknych miejsc w Skåne jest dużo więcej i ten wpis mógłby się ciągnąc jeszcze długo 🙂 Sama jestem zaskoczona jak piękną mamy okolicę, a lista miejsc do odwiedzenia w 2021 już się szykuje, więc na pewno będzie sporo nowych propozycji na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Plany już są, teraz tylko trzeba czekać na wiosnę!