Park Narodowy Åsnens

Kolejny odwiedzony przez nas Park Narodowy mieści się w województwie Kronoberg, ma powierzchnię 1873 hektarów i w 75% jego powierzchni to woda. Åsnens to między innymi stare bukowe lasy oraz archipelag składający się z ponad 100 wysp i malutkich wysepek, które dostępne są jedynie prywatnymi łodziami (albo kajakami).

Jako, że PN Åsnens to głównie jezioro, nie ma w nim zbyt wielu szlaków pieszych. Park posiada dwa główne wejścia Sunnabron (w północnej części parku) oraz Trollberget (w zachodniej części)

Las w Bjurkärr (przy wejściu Sunnabron) jest bardzo stary, ma nienaruszony, pierwotny charakter i jest znany z wielkiego bogactwa gatunkowego, między innymi porostów, grzybów i żywych owadów. Natomiast mityczny Trollberget po zachodniej stronie Åsnen oferuje ekscytujące leśne spacery, szczególnie dla najmłodszych. Szlaki wyznaczone przy tych dwóch wejściach są krótkie, mają 2-3 km długości. Jedyny dłuższy szlak pieszy znajduje się wokół bagna Toftåsa na południu Parku i ma 6 km.


Jako, że nie mieliśmy całego dnia na zwiedzanie Parku, zaparkowaliśmy przy wejściu Trollberget. Z parkingu do miejsc piknikowych nad jeziorem to zaledwie kilkuminutowy spacer. Znajdziemy tam kilka grilli (w sezonie jest drewno), toalety oraz zejście do wody (ale kamienie kilka metrów od brzegu są tak duże, że chłopaki zrezygnowali z kąpieli). Stamtąd kolejne 200 m na północ, przy punkcie widokowym na jezioro, znajdują się kolejne miejsca piknikowe oraz zadaszenie, gdzie można przenocować. W wrześniową niedzielę, mimo przepięknej pogody, byliśmy jedynymi osobami, które grillowały (u nas w Skåne byłyby zapewne tłumy).


Po lanczu i odpoczynku wybraliśmy się na krótki spacer leśnym szlakiem o długości ok 2,5 km. O ile ścieżka z parkingu nad jezioro jest jak najbardziej dostępna dla osób z wózkami, to już ta ścieżka na pewno nie. Jest dzika, po kamieniach i częściowo po kładkach. Na początku szlaku znajduje się jaskinia zwana Sagobygden Trollberget. Adaś bardzo próbował wejść wgłąb jaskini i przekonywał nas, że uda mu się przejść na drugą stronę 🙂

Leśna ścieżka prowadzi nas przez różne rodzaje lasu, zarówno liściaste, jak i iglaste. O tej porze roku w lesie można zbierać jagody i grzyby, albo spotkać węża. Nie martwcie się, to tylko zaskrońce, ale spotkaliśmy aż 3!

Więcej o szlakach pieszych, rowerowych oraz inne informacje praktyczne o Parku znajdziecie TU.

Możesz również polubić…

Leave a Reply