Glasriket, czyli szwedzkie królestwo szkła w Småland
Glasriket, czyli Królestwo Szkła, to region w Smålandii, który od połowy XVIII wieku znany jest z produkcji szkła. Obecnie na terenie pomiędzy miasteczkami Nybro, Målerås, Boda (woj. Kalmar) oraz Lessebo, Kosta, Skrub (woj. Kronoberg) funkcjonuje 13 hut szkła oraz Królewska Szkoła Szkła, gdzie uczą się artyści z całej Szwecji oraz granicznych krajów. My w tych okolicach byliśmy kiedyś dawno temu (przed dziećmi) i teraz postanowiliśmy pokazać Gabi i Adasiowi jak się dmucha szkło.
Jak już wspomniałam w okolicy jest wiele większych i mniejszych hut szkła, gdzie można podziwiać wystawy, spotkać artystów, zrobić zakupy albo samemu spróbować sztuki dmuchania szkła. My odwiedziliśmy jedną większą wystawę w Boda, kilka mniejszych oraz kilka sklepów, ale po kolei. Jeżeli będziecie wybierać się w te okolice koniecznie zajrzyjcie na TĄ stronę, gdzie zebrano informacje o wszystkich hutach w Glasriket (strona również po polsku).
The Glass Factory
Położona w małej miejscowości Boda „Fabryka Szkła” to połączenie muzeum oraz aktywnej huty, w której na co dzień możemy spotkać różnych artystów, którzy wynajmują kabinę na kilka dni i dmuchają swoje dzieła. Nam najbardziej podobała się stała wystawa pt „Abstractemption” (gdzie możemy nie tylko oglądać szkło, ale też je dotykać) oraz tymczasowa „The Chandelier Show” (wystawa 6 bardzo różnych żyrandoli, które zaświecają się w różnych sekwencjach). Dzieci wyruszyły oczywiście na poszukiwanie skarbów (literek, z których układało się hasło), a później na dłużej utkwiliśmy w hucie obserwując jak powstaje sporych rozmiarów lampa.
Bilety kosztują 100 SEK, dzieci do lat 15 za darmo. Więcej informacji TU (niestety tylko po szwedzku).
Konsthub Boda
Zaraz na przeciw Glass Factory leży Konsthub Boda, miejsce gdzie wiele lokalnych artystów ma swoje pracownie i niewielkie sklepiki. My akurat całkiem nieświadomie trafiliśmy na weekend sztuki w Glassriket, a więc wiele wystaw było otwartych i darmowych. Tutaj odwiedziliśmy 3 małe wystawy i mieliśmy przyjemność porozmawiać z 3 artystkami. Adaś wdał się w ciekawą rozmowę z jedną z nich i miał własne interpretacje dzieł.
Magma Art Glass
To niewielka prywatna huta szkła położona w idyllicznej wiosce Transjö założona przez Norwega Dana Clausena oraz Duńczyka Larsa Skulberg. My mieliśmy przyjemność spotkać Larsa i odbyć z nim dłuższą rozmowę o szkle oraz jego życiu. Adaś próbował łowić rybki w rzece przepływającej przez ogród, a Gabi oglądała szklane grzybki wyrastające z trawnika. Najtańsze dzieło w sklepiku kosztowało 500 SEK, a najdroższe 50 000 SEK. Mimo zachwytów nie zdecydowaliśmy się na zakup wazonu za kilka tysięcy koron. Ale bardzo gorąco polecamy wizytę właśnie tam, bo artyści bardzo chętnie opowiadają o swojej pracy. Szczegóły znajdziecie na ich stronie.
Destination Kosta
To już połączenie muzeum, huty, sklepów, outletu, a do tego ekskluzywny hotel. My odwiedziliśmy jedynie sklepy Kosta oraz Orrefors, ale chętni mogą tam spędzić cały dzień.
W ogóle samo Kosta jest idealnym przykładem urokliwego małego miasteczka w Smalandii. Jeżeli tam zawitacie, koniecznie przejcie się na spacer Stora Vägen (główną ulicą), a zobaczycie kilkanaście idyllicznych czerwonych domków. Kosta Bed, gdzie mieszkaliśmy podczas naszego krótkiego pobytu w Smalandii, to też taki czerwony mały domek (zdjęcie pierwsze od lewej).
Rezerwaty przyrody
Jeżeli znudzi się Wam oglądanie i kupowanie szkła, to w okolicy znajdziecie całą masę lasów i rezerwatów przyrody. My na wieczorny spacer wybraliśmy się do Målerås nad jezioro Langegöl. Przeszliśmy tylko krótki, 2 km szlak zwany Trollstigen (ścieżka Trolli), ale dla chętnych jest też dłuższy 7 km. Ścieżka jest całkowicie dzika, prowadzi częściowo po drewnianych kładkach i na pewno nie nadaje się dla wózków. Nad jeziorem jest parking, toaleta, miejsca piknikowe, grill, przebieralnie oraz podesty nad wodą.